Kinderbücher

Vitamin D PDF

Vitamín D ovlivňuje 200 různých chemických reakcí v organismu. Byl nalezen téměř ve všech typech lidských buněk vitamin D PDF ve všech lidských tkáních. Za normálních okolností se vitamín D tvoří v kůži působením slunečního záření z provitamínu 7-dehydrocholesterolu, derivátu cholesterolu. UVB záření, které vytváří vitamín D na kůži, neprochází skrze mraky a někdy neproniká ani skrze ozónovou vrstvu.


Författare: Uwe Gröber.

Gesund mit Vitamin D

Weltweit zählt ein Mangel an Vitamin D zu den häufigsten Gesundheitsproblemen unserer Zeit. Das Sonnenvitamin ist das Bindeglied zwischen Sonne und Gesundheit, der Schlüssel zur Prävention. Viele Wohlstandskrankheiten entfalten sich auf dem Boden eines Vitamin-D-Mangels: Herzinfarkt, Schlaganfall, Krebs, um nur einige zu nennen.

Die bereits nach 2 Jahren vorliegende 3. Auflage dieses Werks wurde um zahlreiche neue Erkenntnisse zur Heilwirkung von Vitamin D erweitert, unter anderem zu seinem Einfluss auf die vorgeburtliche Prägung, die Schwangerschaft und die Entwicklung unserer Gene. Der Stellenwert des Sonnenvitamins im Zusammenhang mit Risiko und Verlauf von Erkrankungen, wie Diabetes, Hashimoto Thyreoiditis, Humane Papillomaviren-(HPV)-Infektionen, Multiple Sklerose, Parkinson, Scheideninfektionen (z. B. Kolpitis) und Krebs (z. B. Brust-, Hautkrebs), sowie das Zusammenspiel zwischen Vitamin D und dem Schutzfaktor Vitamin K werden beleuchtet.

Wie Sie sich erfolgreich vor Krankheiten schützen, Ihre Lebensqualität mit Vitamin D verbessern und Ihre Therapie optimieren können, lesen Sie hier! Mit zahlreichen Tipps, anschaulichen Fallbeispielen und aktuellen Erkenntnissen aus der weltweiten Vitamin-D-Forschung bringt dieses Werk Licht ins Dunkel!

„Kurz zusammengefasst kann man den Autoren zu diesem exzellenten Buch über Vitamin D gratulieren und es einer breiten Leserschicht uneingeschränkt als spannende und informative Lektüre empfehlen.“

Prof. Dr. med. Jörg Reichrath, Universitätsklinikum des Saarlandes

„Das beste und aktuellste Vitamin-D-Buch im deutschsprachigen Raum.”

Dr. med. Matthias Wacker, Würzburg

UVB záření se odráží od ozónové vrstvy a téměř vůbec k nám neproniká. Množství vytvořeného vitamínu D v kůži závisí hlavně na geografické poloze co nejblíže rovníku a také na možnosti využívání UV záření v dostatečné míře. Množství vytvořeného vitamínu D snižují ochranné krémy, časté koupele v horké vodě, suchá kůže starších lidí, velké množství melaninu v kůži, zahalování těla a znečištění ovzduší. Lidé, kteří se často omývají teplou vodou a mýdlem, zbavují svou kůži mazu a tuku, čímž dochází i ke snížení obsahu 7-dehydrocholesterolu v kůži. Vitamín D je tvořen živými buňkami v epidermis, a proto v kůži zůstává přítomen i po omytí vodou a mýdlem krátce po vystavení UVB záření. V potravinách se cholekalciferol nachází v rybím tuku, játrech, vaječném žloutku a mléce. Z potravin můžeme získat malé množství vitamínu D.

Tresčí játra obsahují 5000 IU D3 v jedné konzervě. Obsah vitamínu D v potravinách: losos 624 IU ve 100g, sardinky 440 IU ve 100g, tuňák 236 IU ve 100g, vejce 52 IU ve 100g, švýcarský sýr 20 IU ve 100g. V roce 2017 se dospělým osobám doporučuje dávka 2000 -4000 IU denně. USA a ve Švédsku je obohaceno mléko, v ČR mléčná výživa pro kojence a batolata, čemuž je nutno přizpůsobovat dávkování vitamínu. U rostlin je prekurzorem ergosterol, morfin a rostlinný vitamín D je pak ergokalciferol, neboli vitamín D2.

Pokud někdo neví, kolik vitamínu D jeho tělo produkuje a chce si ho doplnit, měl by si nechat vyšetřit hladinu vitamínu D v krvi. Podle výsledku lékař určí správnou dávku individuálně. Pokud nemáme žádný jiný zdroj vitamínu D, můžeme jednou týdně přijmout 30000 IU. Vitamín D je pohlcován tukovými buňkami, které jej tak odvádějí mimo krevní oběh. Tuk jej pak naváže na sebe a neuvolní jej ani v případě potřeby. Vitamín D je rozpustný v tucích. Aby se dobře vstřebal z trávicího traktu, je třeba ho užívat s tučným jídlem.

V létě mezi 10 a 16 hodinou můžeme za 15-20 minut na slunci v plavkách získat až 20000 IU vitamínu D3. Jeho význam je v účasti při resorpci vápníku a fosfátu ze střeva a přispívá tak k regulaci a optimalizaci hladiny vápníku a fosforu v krvi. Podrobnější informace naleznete v článku Vitamín D a chřipka. Vitamín D je rovněž důležitý pro správné fungování imunitního systému.